Network – Theatre Schools in Europe

Network – Întâlnirea Școlilor de Teatru din Europa la Timișoara, parte a programului cultural Sunlight Theatre, are loc în perioada 10 – 16 noiembrie 2023 și va reuni în Capitala Culturală Europeană Timișoara prezentări de spectacole, dezbateri, ateliere, spectacole-lectură în licee din Timișoara, conferințe și un performance comun. Obiectivul central este crearea unui dialog cultural autentic între comunitățile școlilor de teatru europene. Evenimentul oferă un spațiu de întâlnire pentru studenți, profesori de teatru, specialiști, critici, directori de teatru, actori consacrați și regizori și invită totodată publicul din Timișoara la spectacol.

Șapte școli de teatru europene se interconectează, la jumătatea lunii noiembrie, la Timișoara:
Universitatea Privată de Muzică și Artă a Orașului Viena, Austria;
Facultatea de Muzică și Teatru din Hanovra, Germania;
Academia de Artele Spectacolului Baden-Württemberg din Ludwigsburg, Germania;
Facultatea de Teatru a Universității Metropolitan din Manchester, Marea Britanie;
Conservatorul Regal al Scoției din Glasgow, Marea Britanie;
Academia Națională de Artă Dramatică „Aleksander Zelwerowicz” din Varșovia, Polonia;
Facultatea de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest, secția Artele Spectacolului – Actorie în limba germană, Timișoara, România;

Aceste facultăți și academii de teatru și artele spectacolului cu discursuri artistice puternice și metode de lucru diferite, vor prezenta în Timișoara spectacolele alese în urma unei selecții efectuate de echipa curatorială a evenimentului – Alina Mazilu și Florin Vidamski. Locațiile evenimentelor din cadrul festivalului sunt diverse: de la Cinema Timiș, la Sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat din Timișoara, Casa Tineretului, Sala Mare a Teatrului German de Stat din Timișoara, Sala Archa a Universității Politehnica Timișoara și Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran”.

Locurile se rezervă gratuit pe iabilet.ro: https://m.iabilet.ro/bilete-network-theatre-schools-in-europe-90401/.

Evenimente conexe programului artistic sunt artist talk-urile, atelierele de profil sau dezbaterile teatrale după următorul program:

Evenimente deschise publicului

11.11, ora 15:30 📍HEI – House of European Institutes

BODY. SPACE. TIME” | Artist TALK cu Adrian Damian

12.11, ora 13:00 📍HEI – House of European Institutes

”MUSIC HAS NO LIMITS | Artist Talk cu Dominik Strycharski

13.11, ora 10:00 📍HEI – House of European Institutes

”LIGHT DRAWN SPACES” | Artist Talks – László-Zsolt Bordos

13.11, ora 11:30 📍HEI – House of European Institutes

Școala de teatru astăzi. Un parcurs relevant: de la student la actor.

| Dezbatere cu Marian Popescu – Oana Grigorescu

14.11, ora 17:00 📍HEI – House of European Institutes

Teatrul independent. Europa de Est – Europa de Vest

| Dezbatere cu Ovidiu Mihăiță și Philip Brehse

16.11, ora 10:00 📍HEI – House of European Institutes

Lecture cu László-Zsolt Bordos

16.11, ora 11:15 📍HEI – House of European Institutes

Căutări estetice în școlile de teatru. Actorul în devenire continuă.”

| Dezbatere cu Lucian Vârșăndan și Arno Kleinofen

Evenimente cu circuit închis

12.11 ora 10:00 Workshop cu Adrian Damian BODY. SPACE. TIME

📍Casa Tineretului

14.11 și 15.11, ora 10:00 Workshop cu Sergiu Matiș | THE VISIBLE THINKING BODY – Navigation tools for movement, improvisation towards composition and choreography

📍Casa Tineretului

14.11 ora 14:30 Workshop cu Dominik Strycharski

15.11 ora 12:00 Workshop cu Dominik Strycharski

Network – Întâlnirea Școlilor de Teatru din Europa la Timișoara este parte din
proiectul Sunlight Theatre. Performative Dialogues. Organizatorii evenimentului sunt Fundația Culturală Artmedia și Universitatea de Vest Timișoara prin Facultatea de Muzică și Teatru, specializarea Artele Spectacolului – Actorie în limba germană.

Parteneri sunt FLIGHT FESTIVAL Teatrul German de Stat Timișoara (TGST), Fundația Județeană pentru Tinere Timiș (FITT), Asociația Culturală 360°, Institutul Polonez București, Centru Cultural German Timișoara, Asociația Lumea Voluntarilor, Forumul Democrat al Germanilor din Banat (FDGB), Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran“ din Timișoara, Flight Festival, Linde, George – Primul banking inteligent by BCR.

Paterneri media: KulturForum Europa e.V., Deutsche Welle, TVR, Allgemeine Deutsche
Zeitung für Rumänien, West City Radio, Radio România Cultural, Radio Temeswar.

𝑁𝑒𝑡𝑤𝑜𝑟𝑘 𝑒𝑠𝑡𝑒 𝑐𝑜𝑚𝑝𝑜𝑛𝑒𝑛𝑡𝑎̆ 𝑎 𝑆𝑢𝑛𝑙𝑖𝑔ℎ𝑡 𝑇ℎ𝑒𝑎𝑡𝑟𝑒. 𝑃𝑒𝑟𝑓𝑜𝑟𝑚𝑎𝑡𝑖𝑣𝑒 𝐷𝑖𝑎𝑙𝑜𝑔𝑢𝑒𝑠, 𝑓𝑖𝑛𝑎𝑛𝑡̦𝑎𝑡 𝑝𝑟𝑖𝑛 𝐶𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢𝑙 𝑑𝑒 𝑃𝑟𝑜𝑖𝑒𝑐𝑡𝑒 𝑎𝑙 𝑀𝑢𝑛𝑖𝑐𝑖𝑝𝑖𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑇𝑖𝑚𝑖𝑠̦𝑜𝑎𝑟𝑎, 𝑝𝑟𝑖𝑛 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑢𝑙 𝐸𝑢𝑟𝑜𝑝𝑒𝑎𝑛 𝐸𝑐ℎ𝑜𝑒𝑠, 𝑐𝑎𝑑𝑟𝑢𝑙 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑐𝑢𝑙𝑡𝑢𝑟𝑎𝑙 𝑛𝑎𝑡̦𝑖𝑜𝑛𝑎𝑙 „𝑇𝑖𝑚𝑖𝑠̦𝑜𝑎𝑟𝑎 – 𝐶𝑎𝑝𝑖𝑡𝑎𝑙𝑎̆ 𝐶𝑢𝑙𝑡𝑢𝑟𝑎𝑙𝑎̆ 𝐸𝑢𝑟𝑜𝑝𝑒𝑎𝑛𝑎̆ 2023